יום שלישי, 25 בספטמבר 2012

ספרי ילדים מומלצים מכל הלב (מתחיל בבום...ונגמר בטראח)

מתחיל בבום...ונגמר בטראח! 

כתבה: שלומית כהן-אסיף, אייר: יוסי אבולאפיה הוצאה: ספרית פועלים


לגברת שושני היו חיים שקטים ורגועים. היא גידלה באהבה רבה שיח שושנים אדום, שאביה שתל מתנה ליום הולדתה. 
הפרחים חיממו לה את הלב ובכל פעם שביצבצה לה שושנה חדשה, נפעמה גברת שושני מחדש. היא נהנתה להתנדנד לה בערסל, לשבת בגינה, לקרוא ספרים וגם לכתוב מכתבים לאביה, להם הוסיפה עלה כותרת אדום.
שלוותה של גברת שושני הופרה לה יום אחד, כאשר בא לשכונה בחור חדש...שכן ששונה ממנה לחלוטין. חובש כובע צבעוני ומנפח בלונים. הבלונים המתפוצצים של מר בלון הפריעו מאד לגברת שושני והוא מצידו כעס מאד על השושנים שדוקרות את הבלונים שלו. כך החל לו ריב מתמשך בין השניים, מילים כועסות ובוטות נזרקות לחלל האויר והסכסוך הופך לכדור שלג שקשה לעוצרו. גם השכנים מצטרפים ל"חגיגה" בוחרים אף הם צדדים בריב. 
 יום אחד, מקבלת גברת שושני מכתב ומהנהנת בעצב. היא אורזת מזודה ואוספת עלי כותרת שנשרו ולוקחת עימה. 
מר בלון רואה אותה מתרחקת ונעצב. הוא מחכה ומחכה לה במרפסת, אך היא לא שבה. הוא מחליט לטפל לה בשושנים, כדי שלא יבלו. בפעם הראשונה נכנס איש הבלונים לגינה הפורחת וזו מחזירה לו בריח בושם נפלא. החלטה רגעית הופכת לטיפול ממושך. איש הבלונים שותל, גוזם ומדשן והגינה עולה ופורחת, צבעונית מתמיד. ערב אחד, בעודו עובד בגינה, שבה לה גברת שושני הביתה ואיש הבלונים מרגיש רעידות קטנות בלב. גברת שושני מתפלאת בראותה את הגינה פורחת כך והרי היה בה רק שיח בודד כשעזבה. בעודה מתבוננת בגינה מסתבר כי היא נסעה לאביה ש"כבר לא יכתוב מכתבים". היא שומעת קול והרי זה איש הבלונים שמושיט לה בלון אדום בצורה של שושנה.כך נוצר לו חיבור שלא היה שם קודם. איש הבלונים וגברת שושני יושבים שניהם בגינה. הוא למד כבר לאהוב שושנים ועכשיו היא לומדת לנפח ולאהוב בלונים. 

השפה הקולחת של שלומית כהן אסיף בשילוב הציורים של יוסי אבולעפיה, יוצרים סיפור מלא חיות. סיפור שקל לכל אחד מאיתנו למצוא בו את עצמו. סיפור על שונות שבסופה חברות ואהבה. סיפור של התגברות על רגשות שליליים, עשיית טוב לאחר וקטיפת פרחים של טוב גם בשביל עצמך.

ספר שעושה נעים בלב למיקה וגם לאמא של מיקה. ספר שמפיל אסימונים על כמה אנחנו מפספסים כשאנחנו שקועים בריב בלי לראות את נקודת המבט של האחר. כמה טוב יכול לצמוח אם רק נעשה טיפה טוב ונוריד את הווליום של האגו וההתרכזות של כל אחד בחלקת אלוהים הקטנה שלו. חוץ מהנקודות הנפלאות הללו, ניתן לשוחח עם הילדים גם על שינוי, על אובדן ועל בחירה להתנהגות מול תגובה אוטומטית ותוצאותיה. 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה